dr hab. Bogusław Krasnowolski, prof. UPJPII

Dr hab. Bogusław Krasnowolski, prof. UPJPII, ur. w 1943 roku w Krakowie, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz wykładowca teorii konserwacji zabytków w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie doktoryzował się pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego (książka: Historia klasztoru Benedyktynek w Staniątkach). Rozprawa habilitacyjna (Lokacyjne układy urbanistyczne na obszarze Ziemi Krakowskiej w XIII i XIV wieku) była podsumowaniem trzydziestoletnich badań.

Jest autorem licznych prac naukowych (10 książek, około 200 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych) z dziedziny historii sztuki i urbanistyki oraz ochrony zabytków. Od 1990 roku jest wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.