dr Dobrosława Horzela

Dr Dobrosława Horzela uzyskała magisterium w roku 2000 na Wydziale Historycznym UJ na podstawie pracy pt. Tryptyk Trójcy Świętej w katedrze na Wawelu, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Gadomskiego. Doktoryzowała się w roku 2011 na Wydziale Historycznym UJ na podstawie dysertacji pt. Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce ok. 1440–1477, napisanej pod kierunkiem dr hab. Marka Walczaka. Interesuje się polską i europejską sztuką gotycką, a w szczególności rzeźbą drewnianą oraz malarstwem witrażowym.

W roku 2012 opublikowała książkę Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce ok. 1440–1477 (Societas Vistulana, Kraków). Jest członkiem Polskiego Komitetu Narodowego Corpus Vitrearum International, kieruje projektem badawczym „Korpus witraży średniowiecznych w Polsce”. Należy do zespołów redakcyjnych czasopism „Folia Historiae Artium” oraz „Artibus et Historiae”.