dr Tomasz Graff

Dr Tomasz Graff, urodzony w Wadowicach. Historyk, mediewista, badacz dziejów i kultury czasów nowożytnych.

Członek Komisji Środkowoeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

W 2001 roku obronił z wyróżnieneim magisterium, a w 2006 roku pracę doktorską na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego analizującą postawę polskiego episkopatu wobec ruchu soborowego w XV wieku. Jego mistrzem naukowym jest prof. dr hab. Krzysztof Baczkowski. Jest autorem i redaktorem kilkunastu książek oraz ponad. 150 publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Zajmuje się głównie kulturą religijną i intelektualną polskich elit kościelnych i uniwersyteckich, kontaktami polsko-czeskimi w późnym średniowieczu oraz kulturą i życiem codziennym doby staropolskiej. Współautor komentarza do Annales Jana Długosza, miłośnik i badacz historii rodzinnego miasta. Obecnie opracowuje biografię Marcina Wadowity (zm. 1641). Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje także postać kardynała Zbigniewa Oleśnickiego oraz św. króla Jadwigi.

Wspólnie z synem Karolem napisał syntezę średniowiecznych dziejów Polski. Jest członkiem Redakcji czasopisma „Folia Historica Cracoviensia” oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Wadowiana. Przegląd historyczno-kulturalny". Otrzymał m.in. stypendium MEN i stypendium Stanisława Estreichera. W l. 2012-2016 piastował stanowisko z-cy dyrektora d/s studenckich Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII. Od 1 września 2016 roku pełni funkcję prodziekana d/s studenckich Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Zob. profil na https://www.academia.edu/